google-site-verification=y_dIbcxwrxKk8m9ohYIGX5yzA-AMe7XRwRGqsUgnkgM
top of page

Бели петна в устата при бебета може да са кандида албиканс - гъбична инфекция (соор)

Снимка на автора: Медицински център "Искър"Медицински център "Искър"

Актуализирано: преди 9 часа

Млечницата (кандидоза) при бебета е често срещано състояние. Обикновено то не е опасно за здравето на детето, но му причинява дискомфорт и лека болка, пречи му да се храни нормално.

Как да разпознаем проблема, как се лекува инфекцията с Кандида албиканс при най-малките е тема на интервюто с детския УНГ специалист д-р Любен Попов.

Може да запишете час при него на тел. 0889311550 или в Супердок. Приема пациенти с направление от НЗОК или свободен прием в Медицински център "Искър" - ул. Искър 22 в София.


д-р Любен Попов
д-р Любен Попов

Д-р Попов, какво представлява гъбичната инфекция в устата при бебета и малки деца?

Соор или т. нар. млечница е псевдомембранозно гъбично възпаление на устната кухина. Причинител е  Кандида албиканс (Candida albicans).

Среща се предимно в най-ранна детска възраст. Инфекцията може да се пренесе на бебето по няколко начина. Първият е, когато тя бъде предадена от майката вагинално, още при раждане. Кандида може да попадне в устата на новороденото от зърната при кърмене. Възможни пътища са играчки, биберон или други предмети, пипани от детето.

Гъбичката кандида е доста разпространена, но обикновено тя живее в устната кухина, без да създава проблеми. Бебетата обикновено са по-уязвими, особено тези,които са преждевременно родени, непълнценно хранени или просто недобра хигиена. Понякога се получава и при нормално хранени деца. Обикновено в началото лигавицата в устната кухина се зачервява. След това се появяват бели налепи. Инфекцията често се задържа по езика, но невинаги. Засегнатата част се зачервява, лигавицата става по-суха и върху нея започват да се появяват малки белезникави петънца. След това тези петънца стават бели, увеличават се. Понякога, ако се опитате да ги свалите чисто механично, отдолу лигавицата може да прокърви.


Замърсени предмети може да причинят гъбична инфекция в устата на бебетата.
Замърсени предмети може да причинят гъбична инфекция в устата на бебетата.

Болезнено ли е това за децата? 

Да, често инфекцията с кандида е болезнена. Обикновено така разбираме, че има някакъв проблем. Детето губи апетит или просто отказва да яде. Тогава майката поглежда в устата му и забелязва петънцата. 

Какво е стандартното лечение и колко време отнема? 

Стандартното лечение включва противогъбичен препарат, който се нанася локално. Може да се даде  обезболяващо като нурофен, но то е чисто симптоматично, не лекува самата инфекция. Основното лечение е насочено срещу първопричината - гъбичката кандида. Времето, за което инфекцията минава, е индивидуално. Обикновено са 7 до 10 дни. 

Има и една народна рецепта - кислородна вода се смесва с чешмяна вода едно към едно. Засегнатите зони се намазват с разтвора. Половин час след това не се дава нищо на детето, за да не се отмие лекарството. 

Обикновено не се налага прием на противогъбичен препарат като лекарство през устата, освен ако няма данни за разпространяване на инфекцията по кръвен път. Ако се наложи, това е при тежки случаи, най-често при имунокомпрометирани пациенти. 

Необходимо ли е да се прави нещо за стимулиране на имунитета? 

Не, не е необходимо. Локалната терапия е достатъчна. Пак припомням, че кандида е много разпространена сред хората и не е опасна. Има я и в стомашно-чревният тракт.

Наскоро имах малък пациент с млечница в устата, която изглеждаше необичайно. Бебето беше на 3 месеца. Родителите го доведоха при мен на преглед, защото отказвало да се храни през последните дни.

Майката беше огледала гърлото и видяла белите налепи. При него те бяха по дъгите на сливиците. Изглеждаха малко странно - все едно има лед в устата си. Цветът им беше мръсно-бял цвят. При опит за механично сваляне, лигавицата прокърви. Взех материал за микробиология и се доказа, че е инфекция с кандида.

Какво могат да направят майките, за да предпазят бебето от такава инфекция? 

Да спазват добра хигиена. Винаги преди и след кърмене да си обтриват гърдите и като цяло да следват добра лична хигиена. След кърмене може да дадат на бебето да пийне малко водичка, да си изплакне устата. Повечето майки знаят това.

По какво млечницата се различава от афтите в устата?

Млечницата и афтите са две различни състояния, засягащи устната кухина, но често се бъркат, защото и двете могат да причинят болка и дискомфорт. Млечницата е по-характерна за бебетата и изглежда като бял налеп, който не се маха лесно. Причинителят е гъбичката кандида.

Афтите са ясно оформени, болезнени язвички, обикновено преминават сами за 1-2 седмици. Не са заразни, а причината за тях може да е свързана със стрес, травма в устата, недостиг на витамини (B12, желязо), хранителни алергии и др. Тези малки ранички се образуват обикновено по вътрешната страна на устните, бузите, езика и понякога на венците.


Comments


bottom of page